KOLIK Z NÁS SE VEZE 
PO NERADOSTNÉ SKLUZAVCE PLNÉ BOLESTI A OBAV 
Z PŘIBÝVAJÍCÍHO VĚKU? 

Každou chvíli krk nebo záda, pak zas ramena. Když se ozvou kyčle, je jasné, 
že je průšvih, ale nevíme co s tím. 
A s propadáním nožní klenby už vůbec ne. 

Ono to ale nemusí 
 dopadat  takhle. 

ZÁLEŽÍ JEN 
A JEN NA VÁS.

VÝHYBKU MŮŽETE PŘEHODIT JEN VY SAMI. ČÍM DŘÍVE TO UDĚLÁTE, TÍM PRO VÁS LÉPE. 

Paní, která mi napsala tohle, evidentně něco prošvihla.


 Sice si přečetla, co píšu o cvičení při zdravotních potížích, nakonec mi ale stejně  s trpkostí napsala tohle:  
 "Milá paní Chválová, za mne jen tolik. Kdybyste se mne zeptala co jsem vlastně zač, tak bych Vám prozradila, že patřím ke generaci 70 plus, půl života se trápím se zády - krční páteř, bederní páteř, koleno a kyčel pravé nohy, pravé rameno, artritida kloubů na obou rukou. Momentálně dokončuju fyzioterapii se "zamrzlým" ramenem. S pozdravem ......... "
 Jistě chápete, proč nechce být jmenována. Dala mi ale souhlas ji citovat. 

Paní Vlaďka si původně také myslela, že už je pět minut po dvanácté.   

Jenomže ono nebylo. Dnes je živým důkazem, v čem spočívá opravdu správné držení těla.   

33 let 

Kvůli špatnému držení těla chodila ve škole na zdravotní cvičení a cvičila celý život!   

63 let 
Od mládí migrény, zde už 14 let po endoprotéze kolene, urputné chronické bolesti šíje, posledních 5 let závratě.

73 let 
Po půl roce cvičení zcela bez potíží.
A bez potíží je dodnes. 
Držení těla dokonale přizpůsobené chůzi.

Podívejte se, jak paní Vlaďka cvičí ve svých 73 letech. A není sama. 

Cvičením ohledně zad, o němž se zmínila paní Vlaďka, je O-A metoda® - plným názvem oscilačně-antigravitační metoda. Je to zdravotní cvičení české provenience. Vzniklo v roce 2004 z české zdravotní tělesné výchovy díky více méně náhodné inovaci této dnes již klasické metody cvičení. Štěstí, jak se zdá, přeje zkrátka připraveným. 
 
 Oscilace uvolní svaly a klouby a odbourají nesprávné pohybové stereotypy. Antigravitační impulzy vtáhnou do pohybu svaly plosek nohou - nejdůležitější svaly v celém těle - které otvírají cestu ke správnému držení těla. Takhle cvičila v červnu 2021, na první lekci po roční covidové přestávce. Vůbec jsem tomu nechtěla věřit, ale ta dlouhá pauza na ní nebyla vůbec znát. To je totiž hlavní přínos toho, když se naučíte pohybovat uvolněně a rozhýbete ztuhlé klouby - že mozek plní bezchybně svoji práci i v každodenním pohybu.

Příběh jako paní Vlaďka, plný bolesti, zná důvěrně většina z nás.

Více či méně nesprávné držení těla máme v dětství skoro všichni. Zdánlivě z toho aspoň trochu vyrosteme, jenomže klouby neodpustí ani malou odchylku od optimálního zatížení. Proto nás před zdravotními potížemi s pohybovým aparátem neochrání vždy to, že máme dostatek pohybu, že pravidelně cvičíme a snažíme se dělat vše pro to, abychom se udrželi fit. 
 
Co ale nejspíše neznáte, je cvičení pro správnou chůzi. Možná ani nevíte, v čem spočívá správná chůze, a teď jste znejistěli i kvůli držení těla.  

Stačí přitom tak málo - vyzkoušet si ho. A také si jako paní Jitka ujasnit, co chcete. 

Babička a maminka paní Jitky skončily ohnuté do pravého úhlu a hluché a slepé. Paní Jitce začaly potíže se zrakem a sluchem čtyřicítky. "Proč s tím nešla k lékaři?", ptáte se možná. Ale jistěže šla, a ne jednou. Jenomže ono to  stejně bylo rok od roku horší.  Ať prý si dá do pořádku držení těla. Měli pravdu. Až na to, že s tím jejím jí nikdo nedokázal poradit. Po pravdě řečeno, i já jsem šla do kolen, když jsem ji uviděla poprvé.  
 
Jitka miluje svoji zahrádku a courání po horách a řekla si "tak to tedy ne". Na cvičení se mi doslova vnutila a přiměla mne najít řešení i pro ni. Cvičení O-A metodou® utvářejí vlastně cvičenci jako ona - jejich problémy, které se společně snažíme řešit. Právě paní Jitce vděčím například za to, že se O-A metoda® vyvinula ve cvičení pro správnou chůzi.     
 

Možná se již odněkud známe

Když cvičení pro správnou chůzi pomohlo paní Vlaďce a Jitce, proč by nemohlo i vám.    

Nikdy jsme se neviděli a nevím, co konkrétně vás trápí. Poznám ale, co v pohybu není v pořádku a jeho zdokonalováním pomáhám lidem od bolestivých potíží a udržet se fit. 
 
Veškeré cvičení pro správnou chůzi se opírá o pravidla správného provedení pohybu. Vsadím ruku do ohně, že o nich příliš nevíte. 
 
Cvičí se v přirozeném rytmu. To rozvíjí koordinaci, s níž jsme mnozí na štíru. Její poruchy mohou stát za zdravotními potížemi leckoho z nás. Nejde samozřejmě o to, abyste metali kozelce jako špičkoví gymnasté, ale o tak základní věci jako vložit do pohybu tu správnou sílu nebo se v tom správném okamžiku uvolnit.      
 
Ve cvičení O-A metodou je dokonale vyvážená uvolňovací a posilovací složka a organismus každého si z něj vezme, co potřebuje právě on. Někdo spíše uvolnění, někdo posílení, někdo koordinaci a někdo držet se úzkostlivě nějakého držení těla, které nakonec vůbec nemusí být správné. 
 
Zdaleka největším přínosem je to, že do pohybu celého těla zapojujeme tím správným způsobem svaly plosek nohou. A to je skutečně něco jiného než dělat "píďalku" nebo sbírat ze země prsty u nohou listy papíru.     
 
Většina postupů a cviků, které k tomu používáme, nejsou zatím všeobecně známé. Proto paní Vlaďka nenalezla ve cvičení pomoc, i když celý život na nějaké docházela a vyzkoušela jich více.  
 
Cvičení O- metodou® nesupluje fyzioterapii. Stará se o to, abyste ji pokud možno vůbec nepotřebovali. Ono je v tom více než jen ty cviky. Na fyzioterapii chodí ten, kdo je nemocný . Možní ani tak moc není, ale tam se k němu tak přistupuje - je to terapii. Do tělocvičny - nebo přinejmenším na Óáčko ten, kdo ví, jak moc toho může na svém pohybu ještě vylepšit.                    

Cvičení O- metodou® nesupluje fyzioterapii. Stará se o to, abyste ji nepotřebovali.

 Na fyzioterapii chodí ten, kdo je nemocný . Někdy ani tak moc není, ale tam se k němu jako nemocnému přistupuje - je to terapie a on pacient. Do tělocvičny - nebo přinejmenším na Óáčko chodí ten, kdo ví, jak moc toho může na svém pohybu ještě vylepšit.

Když něco bolí, nemůžeme chodit správně.

Při chůzi ustupujeme podvědomě bolesti. Víte to ostatně nejlépe sami a stěžujete si na to, jenomže s bodáním tu či onde se žít nedá. Jedinou nadějí je zlepši pohyb jak v té problémové části těla tak tu chůzi, aby vás neházela jakoby zpátky.   

Věc je ovšem ještě o něco složitější. V chůzi se chybuje, i když ještě nic nebolí. 


Většina lidí používá totiž nesprávný typ chůze. Existují dva základní typy chůze a liší se od sebe jako noc a den. 
 
Tou lidsky náležitou je chůze kotníková, tou nesprávnou, která se spolupodílí na zdravotních potížích většiny populace, je kyčelní typ chůze. Nezvoní vám náhodou v uších, když si vzpomenete na bodání v kyčlích a artrózy v kyčlích a kolenou ? 
 
Pomůžeme vám převést nesprávný typ chůze na správný. S tím, co teď už víte, možná teď lépe rozumíte tomu, jak je možné, že paní Vlaďce nepomohla ani cvičení, co jich za život vyzkoušela, ani fyzioterapie, kam svědomitě docházela, ale až cvičení O-A metodou®.  
 
Chyběla v tom chůze a právě tato - kotníková. Cestu k ní nám všem prošlapala druhá z hrdinek tohoto vyprávění - paní Jitka.       

Zázrak, jaký se podařil paní Vlaďce a Jitce, máte teď ve svých rukou a nohou.  

Propláchněte se cvičením O-A metodou® jak očistným gejzírem od paty k hlavě


Zdravá pokora je lepší než falešné sebevědomí 

Pokud nejste z těch, kdo s naivně sebevědomým "ale já přece umím chodit" odmítnou myslet na zadní kolečka, vyplňte prosím níže svůj e-mail. Pošlu vám na něj odkaz na úvodní pasáž z DVD Chůze jako z partesu. Budete se moci přesvědčit, proč skutečným lékem na naše neduhy s pohybovým aparátem není rovnání kostiček či uměle naštelované držení těla, ale správně provedený pohyb, který vychází z chůze.     

S úctou

PaedDr. Olga Chválová, CSc. 

autorka cvičení O-A metodou® 
a metodiky nácviku kotníkové chůze

Cesta za Vaší zdravou chůzí 
vede dále tudy 

#Prohlášení o ochraně osobních údajů
   
   IČO: 45321311 Čsl. armády 6, 504 01 Nový Bydžov

@ 2020 INIZIO Internet Media s.r.o.
2584541434983111