je zdravotní cvičení české provenience. Vzniklo v roce 2004 a jako jediné cvičení na světě bere v úvahu destruktivní vliv gravitace na lidsky vzpřímený organismus. 

Díky oběma svým určujícím momentům - oscilačnímu a antigravitačnímu - a důslednému odstraňování 
 chyb v pohybu u cvičících se O-A metoda® vyvinula ve 
 CVIČENÍ PRO SPRÁVNOU CHŮZI. 

Cvičení O-A metodou® dodá Vašemu pohybu pružnost a eleganci, 
 jíž se vyznačuje pohyb našich čtyřnohých přátel. 

Názor, že zdravotní cvičení potřebují jen lidé vyššího věku, je bohužel mylný. Zdravotní potíže se nevyhýbají ani mladším. Nedostatky v pohybu si kromě toho nesou v sobě z dětství i ti, kteří spoléhají na kondici. A paradoxně i ti, kdo sázejí na vzorové, že své povahy však vždy statické držení těla.

Správné držení těla se projevuje tím, že je dokonale přizpůsobené chůzi.

 A že u paní Vlaďky opravdu je, vidíte na její fotografii vpravo. Její držení v mládí zachycuje fotografie úplně vlevo. Prostřední fotografie je z doby, kdy jí bylo 63 let, trpěla chronickými potížemi s krční páteří, k nimž se přes svědomité docházení na neurologii a fyzioterapii přidaly nejprve migrény a posléze i motolice. 
 
 Jednou si všimla letáčku na zdravotní cvičení. "No co, zkusit to můžu", řekla si, i když příliš nevěřila tomu, že jí to pomůže. A světe div se - pomohlo. Jedna hodinová lekce cvičení O-A metodou® týdně a někdejší potíže ustoupily během půl roku. U cvičení však už zůstala a dodnes nevynechá jedinou lekci. 
 
 Když  po více než ročním výpadku cvičení mezi březnem 2020 a květnem 2021 kvůli koronaviru přišla 4. června 2021 poprvé na cvičení, byla jsem šokována, jak skvěle se s ním její organismus vyrovnal.  Přimělo mne to pořídit její fotografii a o dva týdny  později natočit celou lekci, aby se zachovalo svědectví, jak dobře se v 73 letech může pohybovat člověk, jehož zdravotní stav 10 let předtím budil už jen útrpnost. 
  
 Za tímto "zázrakem" stojí pozitivní účinky cvičení pro správnou chůzi ve stoji. Promítají se totiž do posturálního stereotypu - centrálního programu vzpřímenosti - takže cvičením se stane veškerý, již správně prováděný každodenní pohyb. Posturální stereotyp stojí ovšem i za zhoršováním celkového zdravotního stavu, pokud neuděláte to, co paní Vlaďka - nevezmete  své zdraví do svých rukou a necháte chyby ve svém pohybu odvádět na Vašem těle jejich dílo zkázy. 

Pokud chcete i Vy prožít tak úžasný příběh jako paní Vlaďka, ráda Vám s tím pomohu.

Se cvičením O-A metodou® se už nebudete muset obávat, kdy se zase objeví něco dalšího, s čím budete muset k lékaři nebo na fyzioterapii. Není důležité, s čím se teď zrovna potýkáte. Cvičením pro správnou chůzi se budete dávat do pořádku od hlavy k patě. Úlevu proto pocítíte okamžitě a současně i to, jak se lepšíte i v dalších částech těla. 

Jediné kliknutí myší a pošlu Vám zdarma 5 lekcí s radami, které se nedozvíte od těch, kteří při cvičení nerespektují zásady postupnosti a přiměřenosti zatěžování a nutí Vás přemáhat se a zatínat zuby, abyste dosáhli toho, co je pro ně sice hračka, pro Vás ale momentálně nebo ve Vašem věku už téměř nadlidský výkon.  

Co oni vědí o tom, čím vším si musí projít člověk, aby si v sobě vypěstoval to, co oni dostali od pánaboha?

Možná tento cvik zvládnete za rok stejně dobře jako dívka na obrázku. Kolikrát za den potřebujete ale něco takového? 
 
 Vy se potřebujete dozvědět jak zvednout ruku, aby Vás nebolelo rameno, když dáváte něco na poličku nad sebou. 
 Jak to udělat, aby Vás na procházce nebolela záda či kyčle.
 Jak se jednou provždy zbavit tuhnutí šíje při celodenní práci u počítače. 
 Potřebujete umět poradit s držením těla svým vnoučatům či dětem, a stejně tak rodičům, aby se při chůzi nehrbili.      

Začali byste s nimi tímto cvikem? 

Dost o tom pochybuji, i když uznávám, že je to nejúčinnější cvik na posílení svalů "středu těla". 
 Potřebujete porozumět svému tělu tak, abyste se mohli spolehnout, že každý pohyb, který během dne uděláte, proběhne naprosto správně.

A právě tomu Vás díky cvičení O-A metodou® mohu naučit - ručit za každičký svůj pohyb. 

Přijměte mé pozvání na cestu 
  za zdravým pohybem pro obyčejné smrtelníky, 
  

kteří potřebují něco tak normálního jako být celý život naprosto fit.  

Souhlasím s použitím mých osobních údajů pro účely tohoto  projektu v souladu s Nařízením (EU) 2016/679.16/679. #
 
  IČO: 45321311 Čsl. armády 6, 504 01 Nový Bydžov
 

PaedDr. Olga Chválová, CSc., 
 autorka autorka cvičení O-A metodou® 
 a metodiky nácviku kotníkové chůze 

Konverzky.cz 906835229930184